آغاز به‌کارهجدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی در دانشگاه تربیت مدرس تهران


به نقل از : سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
تاریخ انتشار : 1400/05/11
تعداد بازدید : 2477
فایل پیوست ندارد

آغاز به‌کارهجدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی در دانشگاه تربیت مدرس تهران

هجدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی با حضورمسوولان، اساتید، متخصصان و دانشجویان علوم زمین، صبح روز چهارشنبه سوم دیماه در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در افتتاحیه این همایش، ابتدا سروش مدبری و محمدرضانیکودل، رییس انجمن زمین‌شناسی و دبیرهمایش به خوشامدگویی پرداختند. درادامه ، علی ارومیه‌ای رییس دانشکده علوم پایه تربیت مدرس، به بیان تاریخچه ی کوتاهی ازفعالیت دانشگاه تربیت مدرس در رشته زمین‌شناسی پرداخت.

وی با بیان اینکه دانشگاه تربیت مدرس، از سال 1362 با دوگرایش زمین شناسی مهندسی و تکتونیک فعالیت خود را آغاز کرده و این دومین بار است که میزبان همایش انجمن بوده، خاطرنشان کرد: این دانشگاه از لحاظ علمی در سطح ملی و بین‌المللی در جایگاه مناسبی قرارگرفته است؛ به‌طوریکه اکنون این دانشگاه انتخاب اول بسیاری از دانشجویان است.

سخنران بعدی این همایش محمدتقی کره‌ای، رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت بود که به عنوان نماینده‌ی بخش صنعت کشور در دانشگاه تربیت مدرس تهران، از تعامل میان دانشگاه و صنعت سخن گفت.

به گفته‌ی وی، موضوع ارتباط میان دانشگاه و صنعت، یکی از ارکان مهم در مبحث اقتصادمقاومتی بوده که یرای هماهنگی بیشتر، باید نیازهای صنعت به بخش دانشگاهی کشور منتقل شود.

تهیه نقشه راه استانها، تهیه نقشه های زمین شناسی 1:25000 ، فعالیتهای ژئوفیزیک هوایی، اکتشاف عناصر استراتژیک و فناوری های نوین از مواردی بود که رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از آنها به عنوان فعالیت‌هایی نام برد که هم اکنون در سازمان متبوعش به صورت جدی درحال انجام بوده و همیاری قشردانشگاهی در اقصی نقاط کشور را می طلبد.

وی از انجمن زمین شناسی به عنوان حلقه‌ی واسط و موثر میان دو قشردانشگاهی و صنعتی کشور نام برد.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت؛ یکی از راههای مهم در پیشرفت دانشگاهها در علوم زمین را روی آوردن دانشگاهها به واحدهای میان رشته ای دانست و از آنها خواست تا فناوری های نوین را به دانشگاه آورده تا علوم زمین  از واحدهای سنتی و قدیمی فاصله گیرد.

هرمز قلاوند، معاونت اکتشاف شرکت نفت پس از محمدتقی کره‌ای به عنوان سخنران بعدی به پشت تریبون رفت.

وی در آغاز، سخنان خود را با این جمله شروع کرد: حد و حدود بخش حاکمیتی باید مشخص شود. با بازگذاشتن دست ما و برداشتن موانع در برگزاری مناقصه‌ها و ایجاد تفاهم نامه‌های همکاری میان دو وزارت خانه‌ی نفت و صنعت، معدن و تجارت؛ امکان استفاده‌ی بهینه از از اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، بیشتر از گذشته فراهم شود.

قلاوند در ادامه از بستن قراردادی میان شرکت نفت و دانشگاه بارسلون، جهت کشف گنبدهای نمکی فارس خبرداد که در خلال آن روش کار نیز  یه صورت کامل منتقل خواهد شد.

در ادامه علی جهانبخش، مدیرعامل شرکت پارس کانی به عنوان نماینده بخش خصوصی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود، ازاین‌که انجمن زمین‌شناسی هنوز نفس می‌کشد، ابراز خوشحالی کرد و سخنان خود را این‌گونه ادامه داد: امیدوارم که کارهای حیاتی‌تری از این انجمن سر بزند.

این فعال بخش خصوصی، مشکل بخش علوم زمین را این‌چنین عنوان کرد: ما زمین شناسان خود را باور نداریم و به همین دلیل تاکنون انتقادهای‌مان را به  سطوح بالای مدیریت کلان کشور نرسانده‌ایم.

جهانبخش از مسوولان انجمن زمین‌شناسی خواست که از پیگیری خواسته‌هایشان خسته نشوند، چرا که مهمترین گناه زمین‌شناسان خستگی است.

مدیرعامل شرکت پارس کانی در پایان سخنان خود با اشاره به مبحث خام فروشی تاکید کرد: در کشوری که از لحاظ ذخایر معدنی غنی بوده و از طرف دیگر آمارهایش از نرخ بالای بیکاری سخن می‌گویند؛ خام فروشی، بزرگترین اشتباهی است که درآن انجام می‌شود!

عبدالرحیم هوشمندزاده، علی اکبرنوگل سادات و محمدمحجل از سخنرانان دیگر مراسم افتتاحیه بودند که پیرامون موضوعات تخصصی با عناوین پی سنگ پرکامبرین- کامبرین ایران زمین و تحولات آن؛ تکوین زمین شناسی ساختاری گستره مثلث میانی و بررسی ساختاری چین خوردگی‌های خاور زرند کرمان، نظرت خود را بیان کردند.

گفتنی‌ست این همایش تا چهارم دی ماه در دانشگاه تربیت مدرس ادامه دارد و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در نمایشگاهی در حاشیه‌ی این همایش، جدیدترین آثار منتشره‌ی خود را  ارایه داده است.