زمین‌شناسی مهندسی و ژئوتکنیک کاربردی به بازار نشر کتاب آمد


به نقل از : سازمان زمین شناسی کشور
تاریخ انتشار : 1400/03/30
تعداد بازدید : 2552
فایل پیوست ندارد

زمین‌شناسی مهندسی و ژئوتکنیک کاربردی به بازار نشر کتاب آمد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کتاب زمين‌شناسى مهندسى و ژئوتکنيک کاربردى ویژه مهندسان ساختمان همراه با دستورهای کاربردی بررسی گستره‌های ساختمانی به همت دکتر مرتضی امینی منتشر شد.

نویسنده این کتاب می‌نویسد: کتاب مذکور حاصل چهار دهه فعاليت و تحقيق بر روى سازه‌هاى مهندسى شامل سازه‌هاى سطحى و عمقى، پى‌سازه‌ها و همکارى علمى و عملى با مهندسان طراح است که به رشته تحرير درآمده و چنانچه به درستى به کار برده شود بى‌گمان بسيار کارساز و اثربخش خواهد بود.

 پيش از مطالعه اين نوشتار، آوردن دو نکته زير مفيد فايده خواهد بود. اول اين که نوشتارهای بسیاری درباره ویژگی‌های فیزیکی- مکانیکی توده‌های خاکی و سنگی انتشار یافته که در همة آنها سیمای چیره نوشتار به گونه‌ای رابطه‌ها، نمودارها و فرمول‌های آن‌هاست که از بایسته‌های چنین کتاب‌ها است، اما به روشنی و سادگی نشان نمی‌دهد که برای یک سازه بلند مانند برج‌ها و سیلو‌ها یا ساختمان‌های پهن و سنگین و یا سازه‌های زیرزمینی، چون تونل‌ها، نیروگاه‌ها، چه آزمایش‌ها و روش‌هایی عملی مناسب است، یرای طراحی به کار گرفته شوند تا سازه‌ها پایدار بماند و کارآمد باشد.

دوم اين که دیدگاه‌های یاد شده نوشتاری که پیش‌رو است، در گونه‌ی خود برای نخستین بار است تدوین شده و چگونگی بررسی پی‌های خاکی و اثر آب‌های زیرزمینی یا زمین‌لرزه و دیگر رویدادهای اثرگذار در ساختگاه‌ها و جایگاه‌های آن‌ها را در بر گرفته است. روشی که روح کاربردی آن در جای جای نوشتار خودنمایی می‌کند، با اهمیت‌ترین ویژگی این کتاب است.

دکتر مرتضی امینی 24 فروردین 1319 در اراک چشم به جهان گشود و سال 1343 موفق به دریافت مدرک مهندسی معدن(شاخه اکتشاف و زمین‌شناسی) از دانشکده فنی دانشگاه تهران و هم چنین مهندسی آب‌شناسی از موسسه آب‌شناسی در سال 1345 و D.E.Aحفاری و آب‌شناسی عمومی از دانشکده استراسبورگ فرانسه در سال 1967 شد.

این محقق همچنین موفق به اخذ درجه دکترا در رشته‌های مهندسی پی و ؤئوتکنیک از دانشکده علوم دانشگاه گرنوبل در سال 1971 و دکترای دولتی در رشته زمین‌شناسی دریایی و مهندسی ساحل در سال 1980 از دانشگاه بوردو فرانسه شد.

وی همزمان در شاخه زمین‌شناسی مهندسی و آب‌شناسی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مشغول به کار بوده و این همکاری با عناوین معاون بخش زمین‌شناسی مهندسی و کارشناس ژئوتکنیک ادامه یافت.

ایشان همچنین عضو انجمن زمین‌شناسی مهندسی و ژئوتکنیک و انجمن اقیانوس‌شناسی دنیا و مشاور انتخاب شده یونسکو در سال 1982 و عضو هیات علمی دانشگاه‌های ایران نیز هستند.

وی پس از 26 سال خدمت در سال 1371 بازنشسته شد. پس از بازنشستگی در سمت‌های مشاورارشد در متروی کرج، بنیان‌گذار و رئیس دانشکده فنی متروی تهران، مشاورارشد و مدیرفنی در متروی تهران(مدیر ژئوتکنیک و مدیر تولید بتن) مشغول خدمت‌رسانی بوده و در حال حاضر مشغول فعالیت و همکاری با مشاوران و مراکز مهندسی و علمی کشور است.