بزرگداشت شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور


به نقل از : اداره ارتباطات و اطلاع رسانی
تاریخ انتشار : 1399/05/19
تعداد بازدید : 401
فایل پیوست ندارد

بزرگداشت شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

به بهانه شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در تاریخ یکشنبنه 1398/5/20 مراسمی با حضور جمعی از فعالان حوزه زمین شناسی و معدن و تعدادی از اساتید دانشگاه های کرمان در محل این اداره کل برگزار گردیدتا اززحمات و تلاشهای کلیه بزرگوارانی که در این عرصه موی سپید نموده اند و عاشقانه سختی هادو مرامت های بیابان را به جان خریده اند قدردانی گردد .در ابتدا مهندس رشیدی به معرفی سازمان از بدو تاسیس و شرح توانمندیهای سازمان در طول شصت سال گذشته پرداختند و در بخش دیگر برنامه فیلمها ی کوتاه در ارتباط با کار زمین شناسی و سختی های آن ارایه و از زحمات مدیران اسبق سازمان طی مراسم خاص قدردانی گردید.

بخش پایانی مراسم  به نظرات و پیشنهادات و انتقادات میهمانان از سازمان زمین شناسی اختصاص داده شد که در ذیل  چکیده ای از  سخنان  اساتید و میهمانان به اطلاع میرسانیم.

 

دکتر رنجبر استاد محترم دانشکده معدن  دانشگاه شهید باهنر کرمان : زمین شناسان باید قدرت تخیل بالایی داشته باشند وقتی به یک موردی نگاه می کنند باید تحقیق کنند که باید هدفی دنبال آن باشد. بعضی وقت ها هدف از قبل تعریف شده و ما را گمراه می کند . این آسیب می بینم خیلی از پایان نامه ها کار صحرایی و نرم افزاریی انجام نشده است .بحث فارغ التحصیلان ، متاسفانه الان کسانی وارد علوم زمین می شوند از سر ناچاری و بی تفاوت هستند و نهایتا مدرکی می گیرند  که حاضر به صحرا رفتن نیستند من آینده را خوب نمی بینم . راهکاری برای بهتر شدن این رشته در بین دانشجویان و مسئله تکنولوژی

 

دکتر هنرمند  استاد محترم دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان : با توجه به درآمد ها خوب و طرح های جدیدی که  سازمان نظام مهندسی و وزارت صنعت معدن و تجارت دارند و اکثر کارها ازحوزه اداری دولتی  خارج می شوند  سازمان مرکزی با نظام مهندسی مکاتبه داشته باشد که کارهای بیشتری انجام شود درآمد زایی برای سازمان باشد.

 

مهندس تحسینی رییس  محترم خانه معدن : کسی که در سازمان زمین شناسی کار می کند اگر به عنوان یک شغل نگاه کند  به خودش و خانواده اش در درجه اول و بعد به  کشورش خیانت کرده است و اگر به خاطر دلش در سازمان زمین شناسی نباشد باخته .

ضعف سازمان : گزارش عملکرد ادارات دیگر خیلی ارزش داده می شود در حالیکه گزارشات سختی های زمین شناسان ابراز نمی شود.

 

دکتر امیری استاد محترم دانشگاه زرند : نگران این هستم این نسل حاضر امور زمین شناسی را  به نوعی ( مخاطرات ، اکتشافی و... ) اداره می کنند کنار بروند جایگزین نداریم و یک خلا  بسیار مهمی را پیش بینی می کنیم که اگر پنج سال آینده دنبال یک زمین شناس بگردیم که سر زمین قرار باشد داده ها را روی یک تصویر ساده منتقل کند فکر می کنم به مشکل برخورد می کنیم و باید زمین شناسی از خارج وارد کنیم  و آنهایی که وارد علوم پایه مخصوصاً زمین شناسی می شوند  از روی ناچاری و بی تفاوت هستند و آموزش به این دانشجویان همانند نقاشی روی آب است و با یک برچسب مدرک ارشد و دکتری وارد جامعه می شوند وقتی قرار است روی یک پروژه اکتشافی کار کنند متوجه می شویم که کارگر معدن سواد خواندن و نوشتن ندارد از مهندس ما خیلی بهترو مسلط تر است .

راهکاری در نظر گرفته شود که این رشته تبلیغ بیشتری شود  

 

دکتر قطبی رییس محترم  دانشگاه آزاد کوهبنان : زمین شناسی از سال 1385 به بعد با بار خوبی روبرو نشد و از سال 1390 دانشجوی کارشناسی نداشتیم وجه دوم عدم وجود شغل مناسب برای زمین شناسان بوده است و یک تامل تهیه نقشه ها و کارهای معدنی دانشجویان را به کار بگیرند تا تمایل پیدا کنند . عیب از دانشگاه نیست عیب از آموزش و پرورش مخصوصاً غیرانتفاعی که فقط یک دیپلم علوم تجربی می رسانند. و همکاری کنید تا یک تغییر ایجاد شود و بهبود یابد.

دکتر شهرام شفیعی رییس محترم بخش زمین شناسی دانشگاه باهنر : تبریک شصتمین سال تاسیس زمین شناسی . مسئله ای که وجود دارد با توجه به فعالیت سی ساله بخش زمین شناسی دانشگاه  کرمان کوچکترین ارتباطی با سازمان زمین شناسی کرمان به عنوان شاخه زمین شناسی کشور ندارد و فقط می توانیم دانشجویان را معرفی کنیم که یک نقشه یا گزارشی بگیرند. به عنوان نماینده جدید در حال تغییر سر فصل زمین شناسی هستیم و یکی از دروسی که جای می دهیم بحث کارآموزی دانشجویان است و با بحث تهیه نقشه زمین شناسی که خیلی مهم است آشنا شود در حالی که دانشجو فارغ التحصیل می شود و با رنگ زمین شناسی هیچ آشنایی ندارد .

دکتر امیر شفیعی استاد محترم دانشگاه آزاد زرند  : در رابطه با منطقه هجدک اطلاعاتی خواستند در اختیار قرار می دهیم .

دکتر شاکر  استاد محترم بخش معدن مرکز آموزش عالی زرند : پیشنهاد دارم در بحث ارتباطات . بالغ بر 10 موسسه و دانشگاه در استان رشته زمین شناسی و معدن در سطوح مختلف دارند و  دکتری و ارشد مجبورند فعالیت هایی انجام دهند. ارتباطی برقرار کنیم با کارشناسان زمین شناسی پهنه ها و جاهایی را معرفی  کنند که دوباره کاری نشود و در پایان نامه ها  انجام فیلدها با هم و تجربه کارشناسان زمین شناسی استفاده شود. و بحث کارآموزی در کنار کارشناسان دوره گذاشته شود و تجربی یاد بگیرند.

خانم درگاهی استاد محترم بخش زمین شناسی دانشگاه باهنر : داشتن امکانات رفتن به مناطق و جلوگیری از حذف کارهای عملی  در سر فصل های واحدهای کارشناسی ارشد .